Pasakas.net

Pasakas

Uzticamais Jānītis

Teicējs: Evija Dāboliņa

LejuplādētMP3
Uzticamais Jānītis.jpg
Ilustrators: Anna Pižova
Samazināt teksta izmēru Palielināt teksta izmēru

Vienam ķēniņam piedzimis dēls, tai pašā pilsētā un tai pašā laikā arī vienam nabagam piedzimis dēls. Ķēniņiene dabūjusi to zināt, sūtījusi savu sulaini, lai tas to bērnu atnes pie viņas. Sulainis aizgājis pie tā bērna vecākiem un teicis: "Ķēniņiene saka, lai jūs to bērnu atdodat viņai. Viņa to bērnu audzēs tāpat kā savu bērnu."

   Vecāki nu arī atdevuši savu bērnu ķēniņienes sulainim. Ķēniņiene audzējusi nabaga dēlu gluži tāpat kā savu pašu dēlu. Kādās skolās ticis ķēniņa dēls sūtīts, tādās arī nabaga dēls. Bet paši bērni nemaz nezinājuši, ka viens ir nabaga dēls un otrs ķēniņa dēls. Tā nu viņi abi auguši kopā līdz divdesmit pirmajam gadam.

   Divdesmit vienu gadu vecs ķēniņa dēls gribējis precēties. Otras valsts ķēniņam bijusi viena vienīga meita un ķēniņa dēls gribējis to precēt. Meitai gan arī paticis ķēniņa dēls, bet vecais ķēniņš, meitas tēvs, ne par ko negribējis atdot viņam savu meitu. Ķēniņa dēls izstāstījis savas bēdas savam draugam, kas bijis pulka attapīgāks nekā pats ķēniņa dēls. Viņi nu abi divi kā brāļi sarunājušies, kā to ķēniņa meitu dabūt ar viltu. Viņi paņēmuši katrs vienu zirgu un aizjājuši. Tad viņi jājuši visu dienu un, vakaram metoties, uzjājuši vienu lielu vecu pili. Iegājuši tur iekšā, viņi prasa naktsmāju. Tur nu atrunājuši gan viņiem pretī, bet šie nevarējuši redzēt neviena cilvēka.

   Ejot pa to pili, viņi redzējuši vienā istabā, ka tur gultās guļ divi cilvēki - viens vīrietis, otra sieviete. Tas vīrietis, kas tur guļ, saka, lai viņi esot mierīgi, un viņu zirgi arī jau esot sakopti. Abi draugi iet ārā skatīties un redz, ka zirgi ir patiešām apkopti un arī auzas viņiem iedotas. Ķēniņa dēla zirgs bijis ielikts zelta trelliņos, nabaga dēla zirgs sudraba trelliņos. Nu viņi nāk atkal atpakaļ pilī, kur jau stāv apklāts galds priekšā. Uz galda vienā pusē ir zelta trauki, otrā sudraba trauki, tāpat vienā pusē ir nolikts zelta krēsls, otrā sudraba krēsls. Tas vīrietis, kas gultā gul, saka, lai viņi iet vakariņas paēst. Nabaga dēls arvien saukts par jaunāko brāli un tas arī domājis kā vecākajam brālim klājas sēdēt zelta krēslā un ēst no zelta traukiem. 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. r
 18. s
 19. t
 20. u
 21. v
 22. z
 23. visas
 

Izmantošana nekomerciāliem mērķiem. Atsauce uz biedrību Ideju Forums obligāta.
e-pasts pasakas@pasakas.net 

Informācija grāmatu autoriem un tulkiem Mūsu draugi
Autortiesības © 2019 Ugunsmūris. Visas tiesības aizsargātas. Cube Systems – web dizains un izstrāde
 • Pasaku jaunumi
 • Pievienot Google