Pasakas.net

Pasakas

Ķeizara jaunās drēbes

Teicējs: Ingrīda Andriņa

Autors: Hanss Kristians Andersens

Picture 006.jpg
Ilustrators: Kaspars Studāns
Samazināt teksta izmēru Palielināt teksta izmēru

Priekš daudziem gadiem dzīvoja kāds ķeizars, kuram tik ļoti patika jaunas, skaistas drēbes, ka visu savu naudu viņš tērēja tikai tam, lai varētu grezni ģērbties. Ne viņam rūpēja viņa zaldāti, ne teātris, ne ari braucieni pa mežu, ja vien varēja izrādīt savas jaunās drēbes. Viņam bija tērps katrai dienas stundai, un, kā par ķēniņu mēdz teikt, ka viņš ir valsts padomē, tad par šo ķeizaru allaž tika sacīts: "Ķeizars ir garderobē!"

   Lielajā pilsētā, kur viņš dzīvoja, gāja ļoti jautri, ik dienas tur ieradās daudz svešinieku, un kādu dienu tur uzklīda divi blēži. Viņi teicās esam audēji, stāstīdami, ka protot aust visskaistākos audumus, kādus vien var iedomāties. Neparasti skaistas esot ne vien krāsas un raksti, bet drēbēm, kas tiekot šūtas no šiem audumiem, piemītot ari tā apbrinojamā īpašība, ka tās kļūstot neredzamas ikvienam cilvēkam, kurš neder savam amatam vai ari ir neglābjams muļķis.

   "Tās nu gan būtu lieliskas drēbes," ķeizars domāja. 'Tās uzvilcis, es dabūtu zināt, kuri vīri manā valstī nav derīgi savam amatam. Es varētu atšķirt gudros no muļķiem! Jā, tādas drānas man tūliņ jāliek aust!" Un abiem viltniekiem viņš iedeva lielu rokasnaudu, lai tie ķertos pie darba.

   Viņi arī uzstādīja divas stelles un izlikās strādājam, bet uz stellēm tiem itin nekā nebija. Nekavēdamies viņi pieprasīja smalkāko zīdu un krāšņāko zeltu. Viņi iebāza to savos maisos un strādāja ar tukšām stellēm līdz vēlai naktij.

   "Derētu uzzināt, cik tālu viņi ar tām drānām tikuši!" ķeizars prātoja, bet sirds viņam nebija droša, iedomājoties, ka tas, kas ir muļķis vai nederīgs savam amatam, nemaz tās neredzēs. Viņš gan domāja, ka par sevi jau nu nav ko bīties, tomēr gribēja aizsūtīt kādu papriekšu, lai redzētu, kā darbs sokas. Visi pilsētas iedzīvotāji zināja, kāds brīnumains spēks drānām piemīt, un visi kvēli ilgojās redzēt, cik nederīgs vai muļķis būs viņa kaimiņš.

   "Aizsūtīšu pie audējiem savu veco, godīgo ministru!" ķeizars nosprieda. "Viņš vislabāk redzēs, kā drāna izskatās, jo viņš ir gudrs un neviens savā amatā nav labāks par viņu!"

  

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. r
 18. s
 19. t
 20. u
 21. v
 22. z
 23. visas
 

Izmantošana nekomerciāliem mērķiem. Atsauce uz biedrību Ideju Forums obligāta.
e-pasts pasakas@pasakas.net 

Informācija grāmatu autoriem un tulkiem Mūsu draugi
Autortiesības © 2019 Ugunsmūris. Visas tiesības aizsargātas. Cube Systems – web dizains un izstrāde
 • Pasaku jaunumi
 • Pievienot Google